Týdenní tipy ke všemu, co se týká topení tepelným čerpadlem

Tip na tento týden:

Scoll kompresory pro tepelná čerpadla vzduch/voda

Nyní, když máme velké mrazy, se projevují kvality vzduchových tepelných čerpadel. Převážná část vzduchových tepelných čerpadel má scroll kompresor, ale ne každé pracuje správně. U některých strojů se dokonce zvyšuje četnost výměny samotných scroll kompresorů. Můžu konstatovat, že převážná část problémů se scroll kompresory vzniká již při samotném návrhu konstrukce tepelného čerpadla. Ono je totiž několik typů – řad - samotných scroll kompresorů. Ne každý scroll je pro tepelné čerpadlo vzduch/voda vhodný.
Připravil jsem pár podrobnějších informací o řadách scroll kopresorů výrobce Copeland.

První řadou je typ kompresoru značený ZR
Pracovní pásmo kompresoru viz. níže. Je vidět, že při vypařovací teplotě chladiva -10°C (odpovídá -2°C venkovní teplotě nasávaného vzduchu) je už na samotné hranici svého pracovního pásma. Pokud mám tedy tento typ scroll kompresoru ve svém tepelném čerpadle vzduch/voda, tak samotný provoz tepelného čerpadla není moc vhodný pro nízké venkovní teploty. Tento typ kompresoru se spíše hodí pro tepelná čerpadla vrty/voda, země/voda.


Týdenní tipy

Druhou řadou je tip kompresoru značený ZH
Pracovní pásmo kompresoru viz. níže. Je vidět, že při vypařovací teplotě chladiva -19°C (odpovídá -13°C venkovní teplotě nasávaného vzduchu) je už na samotné hranici svého pracovního pásma. Pokud mám tedy tento typ scroll kompresoru ve svém tepelném čerpadle vzduch/voda, tak samotný provoz tepelného čerpadla je vhodný pro nízké venkovní teploty do teploty přibližně -15°C pro radiátorové vytápění a pro podlahové vytápění je možné tepelné čerpadlo s tímto chladícím kompresorem provozovat do venkovní teploty až -20°C. Pro naše teplotní pásmo je tento typ kompresoru velmi dobrou volbou.


Týdenní tipy

Třetí řadou je tip kompresoru značený ZH06KVE
Pracovní pásmo kompresoru viz. níže. Je vidět, že při vypařovací teplotě chladiva -25°C (odpovídá -18°C venkovní teplotě nasávaného vzduchu) je už na samotné hranici svého pracovního pásma. Pokud mám tedy tento typ scroll kompresoru ve svém tepelném čerpadle vzduch/voda, tak samotný provoz tepelného čerpadla je velmi vhodný pro nízké venkovní teploty do teploty přibližně -18°C i pro radiátorové vytápění. Pro naše teplotní pásmo je tento typ kompresoru velmi dobrou volbou.


Týdenní tipy

Čtvrtou řadou je tip kompresoru značený ZF13KVE
Pracovní pásmo kompresoru viz. níže. Je vidět, že při vypařovací teplotě chladiva -33°C (odpovídá -26°C venkovní teplotě nasávaného vzduchu) je už na samotné hranici svého pracovního pásma. Pokud mám tedy tento typ scroll kompresoru ve svém tepelném čerpadle vzduch/voda, tak samotný provoz tepelného čerpadla je velmi, velmi pro velmi nízké venkovní teploty do teploty přibližně při -26°C i pro radiátorové vytápění . Pro naše teplotní pásmo je tento typ kompresoru téměř zbytečností.


Týdenní tipy

Chcete-li dostávat pravidelné týdenní tipy týkající se informací o topení a otopných systémech, které mají jako zdroj tepelná čerpadla, pak se zaregistrujte zde. Děkujeme.

Kde jste: Tepelná čerpadla | Týdenní tipy
Tepelna cerrpadla MACH
EVROPSKÝ FOND PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ A MINISTERSTVO PRŮMYSLU
A OBCHODU ČR PODPORUJÍ INVESTICE DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI